Uderzenia Mocy – jak czerpać z napadów gorąca siłę oraz mądrość

Pięciotygodniowa grupa rozwojowa dla kobiet po czterdziestce.

Spotkania w każdy czwartek marca 2018 – zapisy ruszyły!

Podczas pierwszej miesiączki kobieta wchodzi we własną moc,
podczas menstruacji praktykuje ją,
podczas menopauzy się nią staje.”
– stare przysłowie rdzennych Amerykanów

„Czas uderzeń mocy”, „drugie pokwitanie”, „regenopauza” – te wszystkie określenia w sposób pozytywny, kreatywny i inspirujący nazywają proces i moment wchodzenia w dojrzałą kobiecość.

Jednak wiele kobiet wciąż posiada negatywne nastawienie do klimakterium oraz menopauzy. Stanowi ono pozostałość przekonania, podzielanego przez większość mieszkańców naszego świata i wciąż utrwalanego w popularnych przekazach, że jesteśmy cenne głównie ze względu na swą zdolność do rodzenia dzieci. Więc nawet jeśli na świadomym poziomie jesteś wyzwoloną, pewną siebie, soczystą, dojrzałą kobietą – zbiorowa nieświadomość, w tym zapewne także wewnętrzne głosy wielu z nas –  podtrzymują stare myślenie. Wokół menopauzy narosło wiele mitów, stereotypów, okrywa ją także zasłona wstydu i milczenia, przynależna tematom tabu.

Okres wkraczania w klimakterium, czyli lata okołomenopauzalne, które prowadzą do stopniowej zmiany w funkcjonowaniu jajników, może trwać od sześciu do trzynastu lat. Przejawia on kilka cech wspólnych z okresem dorastania i dojrzewania płciowego – teraz też wahania hormonów wpływają na nastroje, zmianom w ciele towarzyszy wzrost samoświadomości, a równocześnie dochodzą do głosu obawy o bycie mało atrakcyjną i niepokoje związane z wkraczaniem w kolejny etap życia. Towarzyszą temu bezsenność lub barwne, nierzadko znaczące sny.

W kobiecych ciałach po czterdziestce zachodzą zmiany, które przygotowują nas do przejścia w kolejny etap, w którym może nastąpić rozkwit kreatywności i wnoszenie wkładu w życie innych. Te zmiany fizjologiczne dotąd przedstawiane były w negatywnym świetle, co skutkowało zrozumiałym strachem kobiet przed wkraczaniem w wiek średni. Prawdziwe znaczenie menopauzy, podobnie jak wiele innych procesów kobiecego ciała, zostało zmienione i zdeprecjonowane. Dlatego potrzebujemy na nowo zrozumieć ową transformację, której podlegają nasze ciała i nasza psychika i nadać jej służące kobietom znaczenia.

To, w jaki sposób radzimy sobie z przechodzeniem przez ten drugi „okres dojrzewania”, jest w ogromnym stopniu zależne od naszej postawy. Kobiety, które uwierzyły w mit, że menopauza jest końcem kobiecości, utratą atrakcyjności i początkiem osuwania się w starość, prawdopodobnie dość szybko stracą witalność, poczują się i będą wyglądać starzej. Za to te z nas, które czują się tak, jakby wzrastała nasza moc, na ogół wyglądają zdrowo, pełne są sił witalnych, okazują zainteresowane seksem i mają wrażenie, że przeżywają lata swojej pełni. Badania wykazują, że negatywne postrzeganie menopauzy wpływa na wzrost ilości nieprzyjemnych symptomów, takich jak napady gorąca, poty nocne, zmęczenie, boleści i zaburzenia snu.

Jak możesz zmienić postrzeganie czasu menopauzy i klimakterium? Doświadczenie nauczyło mnie tego, że można zacząć jedynie od siebie. Twój stosunek do tego okresu jest kluczowy dla sposobu, w jaki doświadczasz zmian cielesnych, psychicznych i duchowych, które mają miejsce w ciągu tych kilku czy kilkunastu lat i ostatecznie kończą się ustaniem menstruacji, czyli rzeczywistą menopauzą. To, w jaki sposób przejdziesz przez tę przemianę i przywitasz siebie nową jest bardzo ważne. W dużej mierze to od Ciebie zależy, czy trzecia faza życia stanie się czasem osiągnięcia osobistej pełni i integracji.

Ponieważ na głębokim poziomie podczas klimakterium doświadczasz przemiany tożsamości, pomocne może okazać się przyjrzenie się temu, co się w Tobie i z Tobą dzieje. Zachęcam Cię do tego, byś zmiany czy objawy z poziomu ciała potraktowała jako metafory, które z niego płyną. Wtedy pojawi się przestrzeń i możliwości, by zrozumieć oraz objąć to, co się zmienia, z innej perspektywy.

I kiedy pojawiają się:

*uderzenia gorąca – przywitaj je jako zwiastunki Bogiń transformującego, słusznego gniewu albo możliwość „spalenia” w wewnętrznym ogniu tego, co już Ci nie służy

*wzrost poziomu testosteronu – uszanuj narodziny Niezłomnej Strażniczki w Tobie

*podniesienie poziomu FSH i LH – otwórz się na swoje „hormony mądrości”, dzięki którym Twój system nerwowy programuje się na bardziej intuicyjny i przywitaj Boginie Mądrości

*niepokój – potraktuj go jako poruszenie archetypu Wie∂źmy, czyli wewnętrznej Starej, Mądrej Kobiety, która ma szansę wyłonić się z Ciebie.

Podczas mojego warsztatu będziemy przyglądać się tym wszystkim postaciom, ale najpierw pochylimy się nad obszarami:

* Twoich trudności w przygotowaniu się na czas metamorfozy lub przechodzeniu przez nią
* mitów, stereotypów i przekonań dotyczących klimakterium
* fizycznych objawów menopauzy
* zmian hormonalnych i fizjologicznych
* przeobrażeń, jakim podlega ciało
* seksu i seksualności
* transformacji psychiki

Co otrzymasz:

*pomysły, jak kreować zdrowie w trakcie klimakterium, zwracając uwagę na dietę i styl życia
*techniki oddychania i obrazowania, które pomagają osłabić albo oddalić nieprzyjemne symptomy
*ćwiczenia transformujące energię seksualną (życiową)
*spotkanie z Twoją Niezłomną Strażniczką
*Rytuał Przejścia w Nowy Czas, zapraszający moce Wie∂źmy w Tobie, czyli jakości Twojej wewnętrznej Starej, Mądrej Kobiety.

Menarche, czyli pierwsza miesiączka, zainicjowała Cię w bycie kobietą, która może stać się matką. Menopauza, czyli zatrzymanie krwi, to Twój rytuał przejścia w czas bycia Mądrą Starszą Kobietą, która matkuje wszystkim istotom i światu, z odwagą i mocą troszcząc się o wszelkie przejawy życia.

Warsztaty dedykuję wszystkim kobietom, które pragną świadomie wkroczyć w czas klimakterium, lub są już w trakcie tych przemian i potrzebują wsparcia. A także tym, które doświadczyły już menopauzy i pragną nadać nowe pozytywne znaczenia temu okresowi życia i przywitać Mądrą, Starą Kobietę w sobie.

Termin marzec 2018

Grupa rozwojowa dla kobiet spotykać się będzie w czwartki 1, 8, 15, 22 i 29 marca w godzinach 19.00-22.00

600 zł za udział w całym cyklu, miejsce gwarantuje wpłata BEZZWROTNEGO W PRZYPADKU REZYGNACJI zadatku w kwocie 250 zł najpóźniej do 22 lutego.

Druga część należności płatna najpóźniej 26 lutego.

Podczas trwania grupy i do tygodnia po jej zakończeniu możesz skorzystać z jednej indywidualnej sesji via skype po preferencyjnej cenie.

Grupa rozwojowa dla kobiet rozpocznie spotkania jeśli zbierze się minimalna ilość Uczestniczek.

Miejsce: Drzewo Życia, ul. Makolągwy 21 m.1, Warszawa

Informacje iza@coachingciala.pl, tel. 660 633 377