Mądra, Stara Kobieta w Tobie – inicjacja w dojrzałą kobiecość

Z cyklu „Jungowskie Inspiracje”:
Warsztat dla kobiet dedykowany duchowemu wymiarowi menopauzy.

„Mądra kobieta to piękność bez wieku, która honoruje i odżywia kobiecą energię zarówno wewnątrz siebie, jak i w każdej żywej istocie.” – głosi powiedzenie rdzennych mieszkańców Ameryki.Na przestrzeni historii zdemonizowano kobiecą moc transformacji, ucieleśnianą przez Starą, Mądrą Kobietę. Popularna w Polsce jungistka, Clarissa Pinkola Estes, analizując baśń o Mądrej Wasylisie, przywołuje postać Baby Jagi. Ta opowieść o kobiecej inicjacji przedstawia zarazem kwintesencję procesu tworzenia się instynktownej, zintegrowanej psychiki. Można powiedzieć, że figura Baby Jagi ukazuje efekt indywiduacji, w którym psychika osiąga stan zbliżony do pełni, kiedy zaczynamy stawać się sobą i żyć w kontakcie z Jaźnią, czyli centrum psychiczności zawiadującym tym, co świadome i co nieświadome.

Ann Ulanov, profesor psychiatrii oraz religioznawstwa i zarazem analityczką jungowska uważa, że „Kobieta musi przede wszystkim zmierzyć się z Wiedźmą, aby otworzyć się na moc, którą ucieleśnia. Czarownica daje nam obraz mocy kobiecości, kobiecego intelektu i ducha, odwiecznego w swej sile, autorytatywnego w swojej mądrości.”

Z kolei analityczka jungowska Jean Shinoda Bolen przywołuje archetypowe obrazy dojrzałej kobiecości, zgłębiając postaci bogiń jako wewnętrznych przewodniczek kobiet na ścieżce osiągania dojrzałości oraz przechodzenia przez menopauzalną inicjację. Aspekty bogiń jak liczne lustra odbijają różnorodne aspekty, które konfrontują kobietę z tym, co jest potencjałem, co stanowi wyzwanie i co przypomina, jakie ograniczenia mogą pokazać się w tym transformującym procesie.

Podczas warsztatu będziemy podążać za modelami dojrzałej kobiecości, odmalowanymi przez jungistki. Nadamy nowe znaczenia menopauzie oraz menopauzalnemu rytowi przejścia. Wspólnie poszukamy odżywczych i adekwatnych sposobów wchodzenia w dojrzałą kobiecość.

„Menopauza – nie ostatnia miesiączka, nie ostatnia kropla krwi, ale cały trzynastoletni proces – tworzy podwaliny rytuału inicjacyjnego na całym świecie (…). W trakcie menopauzy każda kobieta angażuje się w kreowanie trzech klasycznych etapów inicjacji: odosobnienia, śmierci i odrodzenia… Nasze kobiece ciała nalegają na pełnię, jedność, prawdę i zmianę. Nieważne, jak usilnie kobieta zaprzecza ciemnej stronie swojej jaźni, ciało jej na to nie pozwoli. Menopauza stawia kobietę a tym samym całą społeczność, twarzą w twarz z tym, co ciemne i nieznane.” – Susan Weed

PROWADZI: Izabela Cisek-Malec, terapeutka pracująca w nurcie jungowskim, coach ciała, trenerka umiejętności psychospołecznych. Więcej o mnie dowiesz się tutaj.

CZAS I MIEJSCE: 22 listopada 2018, godz.18-21 Warszawa, okolice KEN – szczegóły dla zdecydowanych

CENA: 100 zł – konieczne zgłoszenie, potwierdzeniem rezerwacji miejsca jest wpłata BEZZWROTNEGO w przypadku rezygnacji zadatku w kwocie 40 zł (do tygodnia od zgłoszenia).

INFORMACJE I ZAPISY: iza[at]coachingciala.pl
Ilość miejsc bardzo ograniczona!

Cykl „Jungowskie Inspiracje” to warsztaty, wykłady i inne wydarzenia, których intencją jest upowszechniania psychologii C. G Junga oraz kolejnych pokoleń analityczek i analityków jungowskich.

Dane osobowe (imię i nazwisko, adres mailowy, telefon kontaktowy, numer rachunku bankowego, ewentualne dane adresowe) używane są przez Izabela Cisek-Malec jedynie do obsługi warsztatu – rejestracji na wydarzenia, płatności i odwoływania uczestnictwa zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE z dnia 27.04.2016. Administratorem tych danych jest Izabela Cisek-Malec. Przechowywane są one z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i poufności oraz nie są udostępniane innym firmom i osobom.

Rejestracja na wydarzenie oznacza wyrażenie zgody na powyższą politykę prywatności oraz politykę rejestracji i zwrotów.