Witaj w Pałacu jajników cz.2

Jej pierwsze zetknięcie z wywodzącym się z Chin tao seksualności nastąpiło wiele lat temu, kiedy trafiła na książkę Mantak Chia oraz Maneewan Chia „Miłosny potencjał kobiety”. Zrobiły na niej wrażenie określenia kobiecego centrum seksualnego jako Pałac Jajników, pojęcia takie jak „kung fu jajników”, czyli taoistyczne ćwiczenia seksualne, oraz informacja, że przed wiekami mniszki pracując z energią seksualną, potrafiły zatrzymać comiesięczne krwawienie. O swoich doświadczeniach z tao seksualności i warsztatach Rosmarie Weibel w drugiej części tekstu opowiada Izabela Cisek

9414bf02bd

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Uśmiechy do narządów
Już wiemy, jak rozbudzić Dan Tian i obudzić Magiczny Trójkąt – to podstawowe praktyki seksualnego Qi Gongu. Stanowią one bazę dla praktyk wyższego rzędu i pracy z prowadzeniem energii w górę. By puścić bowiem w ruch energię, potrzebujemy najpierw ją uruchomić i udrożnić sobie kanały energetyczne. Na początku wydaje się to wielkie i nie do ogarnięcia, z czasem układa się w logiczną całość. 

Bardzo polubiłam jedną ze znanych mi już wcześniej technik, jednak od czasu warsztatu coraz częściej używam jej na co dzień (zauważyłam jej transformujące działanie – na poziomie samopoczucia i emocji). Chodzi o uśmiechy wysyłane narządom. Otóż jeśli chcemy przejść z jednego miejsca ciała do drugiego, używamy koncentracji uśmiechu – uśmiechamy się do Dan Tian, do jajników, do krocza. Aby skoncentrować się na konkretnym organie, uśmiechamy się i podciągamy tam energię.
Ta technika pomaga nam przenieść do góry to, co zwykle wolałoby opaść. Seksualna energia jest ciężka, wodnista i posłuszna grawitacji, więc chcąc przezwyciężyć naturalne prawa, używamy równie naturalnych sposobów. Koncentracja połączona z uśmiechem jest trikiem, za którym podąża energia. I to pomaga nam przesyłać ją do kolejnych stacji energetycznych w naszym kręgosłupie, one z kolei działają jak pompy – rafinują energię seksualną i wysubtelniają, by stawała się coraz bardziej duchowa. To działa tak, jakbyśmy przeczyszczały kanał, co na początku może wyglądać na skomplikowane. Za to dzięki temu możemy zarządzać obiegiem energii w całym ciele.
Orbitowanie wewnątrz ciała
Wszystko to, co mamy opanowane do tej pory, posłuży nam do kolejnej praktyki – cyrkulowania energią wewnątrz ciała po Orbicie Mikrokosmosu. Praktyki przetwarzania Qi polegają na wydobywaniu energii seksualnej zmagazynowanej w jajnikach i na dalszym przenoszeniu jej w górę, poprzez rdzeń do mózgu. Gdy mózg napełni się nią, energia ta zaczyna spływać w dół – przez gardło, serce, aż do pępka. Mózg i przysadka mózgowa pomagają w rozprowadzaniu tej potężnej, ale i niezwykle plastycznej i podatnej na transformacje energii tam, gdzie jest potrzebna. Jednym z tych zadań jest karmienie naszego ciała duchowego, kolejnym jest wpływ na nasze zdrowie. Energia seksualna uruchamia gruczoły, powodując wydzielanie hormonów, które regulują metabolizm organizmu i zwiększają jego zdolność do działania. Wpływa też na uprawianie miłości – na poziomie biologicznym seks stanowi bowiem ważny czynnik w utrzymywaniu równowagi hormonalnej. To, co mnie fascynuje, to fakt, że cyrkulowanie energią po Orbicie Mikrokosmosu nie tylko ułatwia przepływ energii seksualnej, lecz także zapobiega starzeniu się i wspiera leczenie wielu chorób. Jest również dostępna wtedy, kiedy chcemy realizować się twórczo.
„Kiedy tak przemieszczasz przez mózg energię seksualną, połączoną z uniwersalną, kosmiczną energią seksualną, uśmiechnij się do mózgu i do wszechświata! Ciało jest najbliższym przyjacielem, więc warto mieć z nim dobre stosunki – mówi Rosmarie. – To zapewni ci kontakt ze wszechświatem codziennie. Bo masz w sobie cały wszechświat”. Unosząca się przez Kanał Mikrokosmosu energia seksualna pozwala mi połączyć się z potężnym strumieniem kreatywnej energii, co rodzi głęboką satysfakcję i odczucie większej harmonii ze światem – po praktyce odczuwam to bardzo wyraźnie.
Jajeczko przekształcone w Qi
Jajniki to zbiorniki energii seksualnej, w których wytwarzane są jajeczka i hormony seksualne. Wśród praktykujących taoistek są takie, które całą esencję seksualną przekształcają w Qi i zwracają ją organom – nie produkują już jajeczek, zatrzymują produkcję wyściółki dla macicy i specjalnych hormonów, które robią wyściółkę dla jajeczka. Kobieta zwykle wytwarza 300–400 jajeczek w całym cyklu reprodukcyjnym, a nasz potencjał jest taki, że możemy ich wytworzyć 40 tysięcy! Celem praktyki Oddechu Jajników jest przekształcenie całej energii w Qi i zaprzestanie produkcji jajeczek, by Qi stało się dostępne dla narządów, gruczołu, systemu nerwowego. Jajeczko produkujemy, kiedy chcemy mieć dziecko. Warto zdać sobie sprawę z tego, że aby wyprodukować to jajeczko, narządy i gruczoły dają to, co najlepsze, co stanowi potencjał nowego życia. Mistrzynie pomyślały więc taoistycznie: „Dlaczego mamy marnować to, co dla nas najcenniejsze?”. Starożytne taoistki całkowicie zatrzymywały menstruację – bo tracimy dużo energii w jej trakcie, a wraz z jajeczkiem i krwią także mnóstwo hormonów.
Te kobiety żyły jednak w zdrowych warunkach, my potrzebujemy się odtruwać. Niektóre kobiety chcą zatrzymać menstruację jako możliwość detoksykacji. Rosmarie opowiada nam, że kobietom na Zachodzie proponuje się zwykle, żeby wykonywały praktyki 3–4 razy w tygodniu – wtedy polepszy się dobrostan w okolicy brzucha. Dzięki praktyce Oddechu Jajników trzy razy w tygodniu menstruacja się skraca, krew staje się jaśniejsza i w zasadzie ustają symptomy napięcia – znika depresja, nie ma negatywnych odczuć.
Tajemnice czerwonego smoka
Na koniec Rosmarie opowiada nam o najbardziej sekretnej seksualnej kobiecej technice, którą dla świata odzyskał mężczyzna, mistrz Mantak Chia. Jest nią praktyka z jajeczkiem wykonanym z kamienia. Oryginalnie używano dobrze wypolerowanego i szlachetnego obsydianu – to czerwony, wulkaniczny kamień, który był bardzo gorący, a potem wystygł. Symbolizował czerwonego smoka, czyli menstruację.
Jajeczko jest symbolem wszechświata i jajeczek, które jako kobiety produkujemy. Współcześnie dostępne są jadeitowe jajeczka, w różnych rozmiarach. Przed użyciem utrzymujemy je przez 20 min w stanie wrzenia. Potem trzeba je wychłodzić, w wywierconą dziurkę założyć nić dentystyczną. Niektóre kobiety mogą potrzebować naturalnego lubrykantu. Tak przygotowane, możemy przystąpić do ćwiczeń z jajeczkiem – Rosmarie przekazuje nam je praktycznie, jednak z jajeczkami ćwiczyć będziemy w domu.
Jajko pozwala poczuć mięśnie w środku. Dzięki niemu można wyćwiczyć mięśnie szyjki macicy, macicy, przepony, pochwy i jej dwóch ścian oraz anusa. Szczególnie ważne jest, by utrzymać w dobrej kondycji przeponę moczowo-płciową, która podtrzymuje narządy. Ta praktyka pomaga kobietom z problemem nietrzymania moczu.

Witaj w Pałacu Jajników
Na bardziej zaawansowanym poziomie możemy przytwierdzić do jajeczka małe ciężarki, możemy też wessać jajeczko do środka! Rada Rosmarie, żebyśmy z czasem ćwiczyły, podnosząc małe butelki szampana, wywołuje salwy śmiechu. A nauczycielka zauważa, że efekty z praktykowania tych ćwiczeń docenią z pewnością także nasi partnerzy seksualni. I podkreśla, że to nie są zawody i nie jest to siłowa praca. A praktykujące 80- i 90-latki mają organy jak młode kobiety dzięki pracy z energią i jajkiem!
Kończę te dwa dni warsztatów przepełniona energią, z zapałem do praktyki i świadoma tego, że potrzebuję czasu, żeby zintegrować cały ten ogrom mądrości i doświadczeń. Składam samej sobie obietnicę, że będę praktykować na co dzień choćby część ćwiczeń, które poznałam.

Tekst opublikowany został w rozwojowym e-magazynie Dojrzewalni Róż „endorfina”.
Wiedza na temat seksualnego Qi Gongu dostępna jest w książkach: Mantak i Maneewan Chia, „Miłosny potencjał kobiety”, Mantak Chia, Rachel Carlton Abrams „Kobieta multiorgazmiczna. Jak odkryć w sobie pełnię pożądania, rozkoszy i witalności”.