Witaj w Pałacu Jajników cz.1

Jej pierwsze zetknięcie z wywodzącym się z Chin tao seksualności nastąpiło wiele lat temu, kiedy trafiła na książkę Mantak Chia oraz Maneewan Chia „Miłosny potencjał kobiety”. Zrobiły na niej wrażenie określenia kobiecego centrum seksualnego jako Pałac Jajników, pojęcia takie jak „kung fu jajników”, czyli taoistyczne ćwiczenia seksualne, oraz informacja, że przed wiekami mniszki pracując z energią seksualną, potrafiły zatrzymać comiesięczne krwawienie. O swoich doświadczeniach z tao seksualności i warsztatach Rosmarie Weibel opowiada Izabela Cisek.

a9542811f5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Moje pierwsze zetknięcie z wywodzącym się z Chin tao seksualności nastąpiło wiele lat temu, kiedy wpadła mi w ręce książka Mantak Chia oraz Maneewan Chia „Miłosny potencjał kobiety”. Zrobiły wtedy na mnie wrażenie określenia kobiecego centrum seksualnego jako Pałac Jajników, pojęcia takie jak „kung fu jajników”, czyli taoistyczne ćwiczenia seksualne, oraz informacja, że przed wiekami mniszki pracując z energią seksualną, potrafiły zatrzymać comiesięczne krwawienie. Pamiętam, że wykonywałam część ćwiczeń z tej książki. Zupełnie niedawno miałam szansę poznawać praktycznie część tej wiedzy podczas sesji i warsztatów z Utą Demontis, od której zakupiłam też jadeitowe jajeczko do ćwiczeń mięśni pochwy. Jednak głębi i mądrości nauk taoistycznych mogłam doświadczyć podczas dwudniowych warsztatów „Uzdrawiająca miłość”, prowadzonych przez Szwajcarkę Rosmarie Weibel.
Kultywowanie żeńskiej energii seksualnej
Od razu ujmuje mnie swoją mądrością, praktyczną wiedzą i poczuciem humoru. Rosmarie Weibel posiada ponad 40-letnie doświadczenie w praktykowaniu Qi Gong. Jest też dyplomowaną trenerką Qi Gong, Tao Jogi, bioenergoterapeutką i coachem, instruktorką-seniorem metody Universal Tao mistrza Mantak Chia. W naszej dość licznej, bo ponad dwudziestoosobowej grupie są zarówno kobiety, które praktykują ćwiczenia Qi Gong, jak i takie, dla których ta wiedza jest zupełnie nowa. Rosmarie zapoznaje naszą grupę z podstawami pielęgnowania i kultywowania żeńskiej energii seksualnej po to, byśmy mogły w całkiem niezłym tempie poznać zaawansowane praktyki. 
Już tysiące lat temu Chińczycy rozpoznali, że energia seksualna to jedno z głównych źródeł wspierania zdrowia fizycznego i duchowego, witalności oraz radości życia. Siłę seksualną można praktykować, to znaczy aktywować, pomnażać, ulepszać i transformować w siłę zdrowotną i duchową energię za pomocą specjalnych praktyk energetycznych. Okazuje się, że seksualny Qi Gong to bardzo starożytna praktyka, przekazywana żonom i konkubinom cesarza oraz kobietom blisko związanym z dworem cesarskim. Oczywiście istnieje ich męski odpowiednik. To była wiedza tajemna, ponieważ stanowi ona potężną praktykę, która sprawia, że kobieta staje się bardziej kreatywna, żywotna, aktywna i młoda. I – oczywiście – aktywuje więcej mocy seksualnej i przyjemności w życiu seksualnym. Ale energia seksualna nie służy tylko temu, co rozumiemy przez życie seksualne – wymianę z mężczyzną czy inną kobietą. To jest nasza podstawowa energia, siła życiowa. 
I ta siła życiowa ma w sobie coś bardzo szczególnego. Energia seksualna jest najbardziej skondensowanym materialnym rodzajem energii. Możemy jej użyć nie tylko po to, żeby wzmocnić narządy i być zdrowszym, lecz także by wzmocnić nasze ciało duchowe. A kiedy ciało fizyczne i duchowe zostaną wystarczająco wzmocnione przez energię seksualną oraz uwalnianie zblokowanych negatywności, wszystko zostaje zrównoważone, a energia, którą wytworzymy podczas praktyki, z czasem będzie zużywana do praktyki duchowej. Energia seksualna Jing Qi przekształcona jest w Qi, a potem w energię odżywiającą naszego Ducha, czyli Shen. 
„Energia seksualna łączy się z energiami narządów i jest ona niezwykle potężna – jeśli zaczniecie ją podgrzewać, a potem puścicie ją w obieg, może wzmocnić wasze negatywności. Więc wcześniej warto wykonać kilka podstawowych praktyk, zrelaksować się, być dla siebie dobrą. Trzeba otworzyć sobie Orbitę Mikrokosmiczną. Żeby to zrobić, podzieliłam praktykę na kilka mniejszych części. Najpierw wykonamy te podstawowe” – z uwagą słucham słów Rosmarie. I przez całe dwa dni, wypełnione nauką i praktykowaniem w grupie kobiet, mam poczucie dostępu do tajemnej i mocarnej wiedzy.
Dan Tian, czyli skarbiec energii
Każdą praktykę seksualnego Qi Gong rozpoczynamy od aktywowania Dan Tian. Zlokalizowany poniżej brzucha Dan Tian jest jak morze esencji, które możemy wyobrażać sobie jako słońce – nazywamy je także tyglem. Dan Tian jest równocześnie miejscem, które karmi organy i emocje, dzięki temu mózg może wytwarzać myśli. I dlatego dobrze jest dbać o wystarczającą ilość energii w tym obszarze. Potem tę energię z Dan Tian możemy wysyłać w różne części ciała, żeby je ożywiać. Ta energia jest rodzajem kuli, może być nieco wyżej lub niżej w naszym ciele. Można ją zlokalizować na trzy palce poniżej pępka, w głąb ciała, bliżej kręgosłupa. 
„Wiesz już, że masz Dan Tian i że ta energia potrzebuje być podgrzana, żeby ruszyć w podróż. Możesz wyobrazić sobie tygiel, garnek. A żeby zagotować zupę, potrzebujesz ognia. I tu sięgasz po Jing Qi. Jest to pierwotna energia seksualna, która gromadzi się w jajnikach, macicy, przeponie moczowo-płciowej, a także w nerkach. Więc jeżeli chcesz pozyskać ogień, potrzebujesz rozbudzić te narządy. Jajniki to główne narządy, które gromadzą energię seksualną i one połączone są z centrami energetycznymi – z czakrą seksualną, nazywaną Pałacem Jajników, naszym seksualnym centrum energetycznym. Będziesz świadomie pracować nad poszczególnymi centrami i otwierać je. To wszystko po to, żeby podciągnąć energię seksualną, która naturalnie opada, więc trzeba wykonać pewne kroki, żeby ją podnieść i przeciwstawić się tej naturalnej tendencji”. 
Wykonujemy ćwiczenia, a Rosmarie na koniec robi podsumowanie. Otóż, zdaniem nauczycielki, są to proste praktyki – najpierw obudziłyśmy Dan Tian, potem aktywowałyśmy Magiczny Trójkąt, czyli uruchomiłyśmy energię znajdującą się w jajnikach, nerkach i nadnerczach po to, by znowu aktywować Dan Tian. To sprawiło, że odżywiłyśmy narządy, w których znajduje się energia seksualna. Potem energię z Dan Tian przemieściłyśmy znowu do jajników. Ponieważ centrum seksualne jest fabryką do przetwarzania energii w Qi, następnym krokiem było przesłanie energii z jajników do centrum seksualnego (naszym dalszym celem jest przekształcenie energii seksualnej w Qi, a potem w energię duchową, odżywiającą Shen). Na koniec przeniosłyśmy tę esencję do Dan Tian. Każdą praktykę zaczynamy i kończymy Dan Tian – wszystkie energie przetransformowane w praktykach magazynujemy w tym zbiorniku.
Podstawowe terminy
Jing Qi – podstawowa, esencjonalna energia zgromadzona w narządach płciowych oraz nerkach i nadnerczach, u kobiet jest to energia jajeczek, u mężczyzn energia spermy.


Qi – energia życiowa, obecna w całym wszechświecie, w praktyce taoistycznej powstaje w narządach z przetworzonej energii podstawowej.


Shen – Duch, w tradycyjnej chińskiej medycynie – umysł.

Qi Gong – zestaw praktyk – w samej nazwie Qi oznacza energię życiową, a Gong – perfekcyjne opanowanie praktyki. Oznacza to mniej więcej „perfekcyjne opanowanie sztuki zarządzania energią życiową”. Technika składa się z odpowiedniej postawy, skupienia umysłu oraz oddechu.
Dan Tian – miejsce głęboko w brzuchu, poniżej pępka, w którym skupiają się różne energie ze źródeł zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. To właśnie tutaj zaraz po odcięciu pępowiny zbiera się spotęgowana energia pierwotna i potem przez całe życie korzystamy z Dan Tian jak ze zbiornika mocy. Nasze komórki żywią się zgromadzoną tu energią bez ustanku, dlatego ważne jest, by zadbać o ten obszar.
Pałac Jajników – kobiece centrum seksualne, które lokalizujemy następująco: układamy kciuki na pępku, a z palców wskazujących tworzymy trójkąt – w miejscu ich zetknięcia znajduje się Pałac Jajników.
Orbita Mikrokosmiczna – obieg energii wewnątrz ciała – ruch rozpoczyna się od pępka, płynie w dół ku kroczu, następnie wzdłuż kręgosłupa aż do głowy, a potem poprzez język do gardła i ponownie opada do pępka.

Tekst opublikowany został w rozwojowym e-magazynie Dojrzewalni Róż „endorfina”.

Cz. 2 tekstu dostępna jest tu.
Wiedza na temat seksualnego Qi Gong dostępna jest w książkach: Mantak i Maneewan Chia, „Miłosny potencjał kobiety (miłość uzdrawiająca)”, 
Mantak Chia, Rachel Carlton Abrams, „Kobieta multiorgazmiczna. Jak odkryć w sobie pełnię pożądania, rozkoszy i witalności”.